سیسکو - تاریخچه برند سیسکو - محصولات سیسکو - فروشگاه اینترنتی ایران تدبیر

سیسکو

سیسکو

1870 کالا

لوگو سیسکو

درباره برند سیسکو

Cisco Systems، Inc یک کمپانی با تکنولوژی چند ملیتی آمریکایی است که مقر آن در سن خوزه، کالیفرنیا، در مرکز دره سیلیکون است. شرکت سیسکو سخت افزارهای شبکه، نرم افزارها، تجهیزات ارتباط از راه دور و سایر خدمات و محصولات با فناوری پیشرفته را توسعه، تولید و فروش می کند. با وجود شرکتهای تابعه بی شمار خود مانند OpenDNS ،Webex ،Jabber و Jasper، سیسکو در بازارهای خاص فناوری مانند اینترنت از تخصص ویژه ای برخوردار است. اینترنت اشیا (IoT) ، امنیت دامنه و مدیریت انرژی سیسکو در مقر کالیفرنیا گنجانیده شده است.

سهام سیسکو در تاریخ 8 ژوئن 2009 به میانگین صنعتی داو جونز اضافه شد و همچنین در فهرست S&P 500، شاخص راسل 1000، شاخص NASDAQ-100 و شاخص رشد راسل نیز درج شده است.

سیسکو سیستم در دسامبر سال 1984 توسط لئونارد بوساک و سندی لرنر، دو دانشمند رایانه دانشگاه استنفورد که در اتصال رایانه در استنفورد نقش مؤثر داشتند، تأسیس شد. آنها پیشگام مفهوم شبکه محلی (LAN) بودند که برای اتصال کامپیوترهای متفاوت از لحاظ جغرافیایی بر روی یک سیستم روتر مولتی پروتوکل مورد استفاده قرار می گرفت. در زمان عمومی شدن این شرکت در سال 1990، سیسکو سرمایه ای در بازار 224 میلیون دلار داشت. با پایان حباب dot-com در سال 2000، سیسکو بیش از 500 میلیارد دلار سرمایه در بازار داشت.

تاریخچه برند سیسکو

سیسکو سیستم در دسامبر 1984 توسط سندی لرنر، مدیر تأسیسات رایانه دانشکده کارشناسی ارشد دانشگاه استنفورد تاسیس شد. لرنر با همسرش لئونارد بوساک که مسئول رایانه های دانشکده علوم کامپیوتر دانشگاه استنفورد بود، همکاری کرد.

محصول اولیه سیسکو ریشه در فناوری دانشگاه دانشگاه استنفورد دارد. در اوایل دهه 1980 دانشجویان و کارمندان در استنفورد؛ از جمله Bosack ، از فناوری موجود در دانشگاه برای پیوند دادن کلیه سیستمهای رایانه ای مدرسه برای گفتگو با یکدیگر استفاده می کرد، جعبه ای را ایجاد می کرد که به عنوان روتر مولتی پترولوک به نام “جعبه آبی” عمل می کرد. Blue Box از نرم افزاری استفاده کرد که در ابتدا توسط مهندس تحقیقات ویلیام ییگر در استنفورد نوشته شده بود. با توجه به معماری اساسی و توانایی آن در مقیاس خوب، اختراع به خوبی طراحی شده یگر کلید موفقیت موفقیت اولیه سیسکو شد.

در سال 1985، کارك بساك و استنفورد كرک لوگید پروژه ای را برای برقراری ارتباط رسمی از دانشگاه استنفورد شروع كردند. آنها علیرغم ادعاهای یگر مبنی بر اینکه وی اجازه فروش تجاری باکس را رد کرده بود، نرم افزار یاگر را در آنچه که پایه و اساس COS IOS شد، تطبیق داد. در 11 ژوئیه 1986، بوساک و لوژید مجبور شدند از استنفورد استعفا دهند و دانشگاه در نظر داشتند که شکایت های جنایی علیه سیسکو و بنیانگذاران آن را به دلیل سرقت نرم افزار، طراحی سخت افزار و سایر ویژگی های فکری خود مطرح کنند. در سال 1987، استنفورد نرم افزار روتر و دو برد کامپیوتر را به سیسکو مجوز داد. علاوه بر بوساک، لرنر ، لوژید، گرگ ساتز (برنامه نویس) و ریچارد تروایانو (که فروش را نیز انجام می داد) تیم اولیه سیسکو را به پایان رساندند. اولین مدیرعامل این شرکت بیل گریوز بود که از سال 1987 تا 1988 این سمت را به دست آورد. در سال 1988، جان مورجریج به عنوان مدیر عامل منصوب شد.

نام “سیسکو” از نام شهر سان فرانسیسکو گرفته شده است، به همین دلیل مهندسان این شرکت اصرار داشتند در سالهای ابتدایی از پرونده کوچک “سیسکو” استفاده کنند. این آرم در نظر گرفته شده است تا دو برج پل گلدن گیت را به تصویر بکشد.

در 16 فوریه 1990، سیسکو سیستم با 224 میلیون دلار سرمایه در بازار به بازار آمد و در بورس NASDAQ ثبت شد. در 28 اوت 1990، لرنر اخراج شد. با شنیدن این خبر ، شوهرش بوساک در اعتراض به استعفا داد.

اگرچه سیسکو نخستین شرکتی نبود که گره های شبکه اختصاصی را توسعه داده و به فروش برساند، اما اولین کسی بود که روترهای موفق تجاری را با پشتیبانی از پروتکل های شبکه چندگانه به فروش رساند. معماری کلاسیک مبتنی بر CPU دستگاههای اولیه سیسکو همراه با انعطاف پذیری سیستم عامل IOS با استفاده از به روزرسانی های مکرر نرم افزار، قادر به پیگیری نیازهای فن آوری در حال تحول است. برخی از مدلهای محبوب آن زمان (مانند سیسکو 2500) موفق شدند تقریبا یک دهه در تولید بمانند و تقریباً بدون تغییر باقی بمانند. این شرکت به سرعت توانست محیط ارائه دهنده خدمات نوظهور را جذب کند و با ورود به بازار SP با خطوط تولیدی مانند سیسکو 7000 و سیسکو 8500 وارد بازار شود.

بین سالهای 1992 و 1994، سیسکو چندین شرکت را در تعویض اترنت از قبیل کالپانا، گراند اتصال و مهمترین آنها، ارتباطات کرسسندو ماریو ماززولا، که در کنار هم واحد تجاری Catalyst را تشکیل دادند، به دست آورد. در آن زمان، شرکت پیش بینی لایه 3 و مسیریابی 2 (اترنت ، حلقه توکن) را به عنوان توابع مکمل هوش و معماری مختلف تغییر می داد. اولی کند و پیچیده بود، دومی سریع اما ساده بود. این فلسفه در دهه 1990 بر خطوط تولید شرکت حاکم بود.

در سال 1995 جان جان مورجید توسط جان تی. چمبرز جانشین شد.

1996-2005: اطلاعات اینترنتی و سیلیکون

جان تی. چمبرز بین سالهای 1995 و 2015 سیسکو را به عنوان مدیرعامل آن هدایت کرد. (تصویر در مجمع جهانی اقتصاد 2010، در داووس، سوئیس).
پروتکل اینترنت (IP) بطور گسترده در اواسط اواخر دهه 1990 پذیرفته شد. سیسکو محصولات مختلفی از قفسه های دسترسی مودم (AS5200) گرفته تا روترهای اصلی GSR را معرفی کرد و آنها را به عنوان یک بازیکن اصلی در بازار تبدیل کرد. در اواخر مارس 2000، در اوج حباب dot-com، سیسکو با سرمایه گذاری در بازار بیش از 500 میلیارد دلار به ارزشمندترین شرکت جهان تبدیل شد. از ژوئیه سال 2014، با حدود 129 میلیارد دلار بازار، باز هم یکی از با ارزش ترین شرکت ها بود.

پیچیدگی درک شده از عملکردهای مسیریابی برنامه نویسی در سیلیکون منجر به تشکیل چندین استارتاپ مصمم به یافتن راههای جدید برای پردازش بسته های IP و MPLS به طور کامل در سخت افزار و مرزهای بین مسیریابی و سوئیچینگ شد. یکی از آنها ، Juniper Networks ، اولین محصول خود را در سال 1999 ارسال کرد و در سال 2000 حدود 30٪ از سهم بازار Cisco SP را از بین برد. در پاسخ ، سیسکو بعداً ASIC های خانگی و کارتهای پردازش سریع برای روترهای GSR و سوئیچ های Catalyst 6500 را توسعه داد. در سال 2004 ، سیسکو همچنین مهاجرت به سخت افزارهای جدید رده بالا CRS-1 و معماری نرم افزار IOS-XR را آغاز کرد.