سقوط ۵۸ میلیارد دلاری ارزش فیسبوک

سقوط 58 میلیارد دلاری facebook ، پس از علنی شدن سوء‌استفاده از اطلاعات کاربران شبکه اجتماعی فیسبوک و به راه افتادن جنبش انتقادی از این غول دنیای مجازی، ارزش سهام فیسبوک طی یک هفته ۵۸ میلیارد دلار کاهش یافته است. هزاران معترض هم حساب‌های کابری خود در فیسبوک را غیرفعال کرده‌اند.

فیس‌بوک در سال 2011 دیتای تمام کاربران از هر کشوری را در اختیار لابراتوار دانشگاه کمبریج به مدیریت کوگان قرار داد و وی با طراحی اپلیکیشن مخصوص، دیتای بین‌المللی درباره دوستی و دوست‌یابی در فیس‌بوک را در سال 2015 منتشر کرد. آن زمان دیتای آنالیز شده تحت نام «الکساندر اسپکتر» با کمک دو تن از مهندسان فیس‌بوک از دانشگاه هاروارد و برکلی منتشر شد.

دانشگاه کمبریج همان سال اعلام کرد{لینک} همکاری تحقیقاتی منجر به استخراج نتایج جالب از روی 57 میلیارد رکورد فیس بوک شده که نشان می‌دهد مردم از طبقات بالا دوستان بین‌المللی کمتری دارند.

به عقیده «جاناتان آلبرایت» به اشتراک گذاری چنین دیتایی از سوی فیس‌بوک با کمبریج، کار روتینی نبوده است سقوط 58 میلیارد دلاری ارزش facebook  و روابط مستحکمی میان کوگان و فیس‌بوک برقرار بوده است.

اما حالا و پس از رسوایی «کمبریج آنالیتیکا» درباره پیروزکردن کمپین ترامپ در انتخابات توسط موسسه انگلیسی، زاکربرگ با صراحت اعلام نمود که کوگان از دیتایی که در اختیارش قرار داده بودیم و از اعتمادی که به وی کرده بودیم، سوء استفاده کرده است.

«کریستین چِن» سخنگوی فیس‌بوک در اظهاراتی رسمی گفت: کوگان در دسامبر 2015 از دیتای مذکور سوء استفاده کرده است.

این اظهارات پس از آن مطرح شد که آبزرور و گاردین در گزارشی نوشتند کوگان با داده‌کاوی دیتای 50 میلیون آمریکایی عضو فیس‌بوک را در اختیار کمپین ترامپ از طریق «کمبریج آنالیتیکا» قرار داده است و به همین خاطر دسترسی کوگان از پلتفرم قطع شده و وی از ادامه همکاری با فیس‌بوک منع شده است.

نکته قابل تامل اینکه فیس‌بوک توضیح نداده است که چرا اینقدر روابطش با کوگان نزدیک و صمیمانه بوده و سقوط 58 میلیارد دلاری ارزش facebook  به ناگهان پس از گزارش آبزرور تیره شده است.

اما خود کوگان در مصاحبه با بی بی سی {لینک} و در ایمیلی که در اختیار گاردین قرار داده، گفت: من چوب دو سر خیس کمبریج آنالیتیکا و فیس‌بوک شده و آنها مرا این وسط قربانی خود کرده‌اند.

دیتای جمع‌آوری شده توسط کمپانی GSR با همکاری کارمند فیس‌بوک به نام «جوزف چنسلور» استفاده شده است و به صورت اپلیکیشن سوالی طراحی شده و از روی آن برای 270 هزار کاربر ارسال شده که نتایج حاصله به 50 میلیون کاربر آمریکایی تعمیم داده شده است.

آلبرایت در پاسخ به این سوال که چرا این میزان دیتای خصوصی از سوی فیس‌بوک در اختیار کوگان قرار گرفته، گفت: صرفا برای بالا بردن ارزش تحقیق این امر صورت گرفته است.

فیس‌بوک روی تحقیقاتی بودن پروژه تاکید کرده اما کوگان این ادعا را رد کرده است و تجاری سازی آن و قرار دادن داده‌کاوی استخراج شده به «کمبریج آنالیتیکا» را به عنوان شاهد مثال آورده است که فیس‌بوک نیز در این زمینه اعتراضی نکرده است.

{کوگان متولد مولداوی در شرق اروپا است که قبل از رفتن به آمریکا در مسکو زندگی کرده و بعد به آمریکا رفته و دکترای خود را از هنگ کنگ گرفته و قبل از رفتن به کمبریج از دانشگاه تورنتو فوق دکترا گرفته و  سپس به کمبریج می‌رود.}
تماس با ایران تدبیر برای تجهیزات شبکه ، با صفحه تماس با ما ارتباط برقرار کنید.

منبع: خبر آنلاین