ویدئو کنفرانس چیست؟

ویدئو کنفرانس فناوری دریافت و ارسال سیگنالهای صوتی و تصویری همزمان دو نقطه مجزا برای ارتباط همزمان گفته می شود. به عبارتی می توان گفت ارتباط بین دو یا چند نفر از افراد که از طریق شبکه اینترنتی که به نوعی از نظر جغرافیایی با یکدیگر فاصله دارند گفته می شود.

تاریخچه ویدئو کنفرانس

مقدمه تاریخچه

مفهوم ویدئو کنفرانس در ابتدا در اواخر دهه 1870 در ایالات متحده و اروپا ارائه شد. ویدئو کنفرانس اولین بار در دستگاهی که به عنوان تلفن ویدیویی  شناخته شده بود، تجسم یافت و از تحقیقات و آزمایش های شدید در چندین زمینه ارتباطات مخابراتی، به ویژه تلگراف، تلفن، رادیو و تلویزیون، تکامل یافت. در شکل زیر تصوری که از تجهیزات ویدئو کنفرانس در قرن 21 وجود داشت در دهه 1910 نمایش داده شده است.

در دهه 1950 تا دهه 1990، ویدئو کنفرانس یا کنفرانس تصویری از طریق خطوط تلفن عکس هایی را بین واحدها مبادله می کردند. اساسا مشابه سیستم های تلویزیون های کند عمل می کردند.

تاریخچه ویدئو کنفرانس

در واقع در این دوره از یک تلفن برای انتقال صدا و از یک تلویزیون برای انتقال تصویر استفاده می شد. یعنی صوت و تصویر نیز به صورت مجزا از طریق زیر ساخت های ارتباطی آن دوره منتقل می شد.

سوابق ویدئو کنفرانس

توسعه کدک های ویدئویی پیشرفته، پردازنده های قدرتمند تر و سرویس های مخابراتی با پهنای باند بالا در اواخر دهه 1990 امکان استفاده از تلفن های همراه را برای ارائه خدمات رنگی با کیفیت پایین بین کاربران فراهم کرد.

مروری بر تاریخ

توسعه فناوری های ویدئویی در نیمه دوم دهه 1920 در انگلستان و ایالات متحده آغاز شد، به ویژه توسط شرکت AT&T به صورت جزئی تحقیقاتی برای آن انجام شد. در واقع تحقیقات انجام شده به عنوان یک مکمل تلفن های صوتی ارائه شده بود.

تلاش برای استفاده از شبکه های تلفن معمولی برای انتقال ویدئو، توسط شرکت AT & T ساخته شد. برای اولین بار در دهه 1950 مورد تحقیق قرار گرفت، به دلیل کیفیت ضعیف تصویر و عدم استفاده از تکنیک های فشرده سازی ویدئویی موثر نبود. پهنای باند 1 مگاهرتز و نرخ بیتی 6 مگابیت بر ثانیه برای شرکت AT & T در دهه 1970 نیز موفق واقع نشد.

با پیشرفت سریع و محبوبیت اینترنت، کنفرانس ویدئویی از طریق تلفن های همراه با قابلیت های تصویری به علاوه ویدئو کنفرانس و وب کم های کامپیوتری که از تلفن های اینترنتی استفاده می کنند گسترده شده است. در ماه مه 2005، اولین تجهیزات سیستم های کنفرانس ویدیویی با کیفیت بالا، تولید شده توسط LifeSize Communications، در نمایشگاه Interop در لاس وگاس نوادا نمایش داده شد، قادر به ارائه ویدئو با 30 فریم در ثانیه با کیفیت 720P بود.

 

پلیکام (Polycom) اولین سیستم کنفرانس تصویری با کیفیت بالا خود را در سال 2006 معرفی کرد. در سال های 2010، resolution با کیفیت بالا برای ویدئو کنفرانس به یک ویژگی محبوب تبدیل شد و بیشترین تامین کنندگان در بازار ویدئو کنفرانس آن را ارائه دادند.

در شکل تصویری از رئیس جمهور روسیه را که به صورت از راه دور، در کنفرانسی در سنگاپور شرکت کرده بود نمایش داده شده است.

ویدئو کنفرانس از رویا تا واقعیت

موارد استفاده ویدئو کنفرانس

کاربرد های ویدئو کنفرانس

آموزش

در واقع با استفاده از ویدئو کنفرانس شما آموزش از راه دور را ارتقاء بخشیده و همچنین برای دانشگاه و مدرسه دیگر هیچ حد و مرزی را قائل نخواهید شد.

ویدئو کنفرانس پلیکام hdx 7000

در آموزش مجازی شما با استفاده از ویدئو کنفرانس قادر خواهید بود دانش آموزان را در موزه ها و آزمایشگاه ها و اتاق های گفتگویی واقعی قرار دهید. ویدئو کنفرانس ها با استفاده از قابلیت به اشتراک گذاری محتوا توسط بسیاری از برندهای ویدئو کنفرانس پشتیبانی می شود.

ویدئو کنفرانس برای آموزش

پزشکی

با استفاده از پایانه های ویدئو کنفرانس فرصت های همکاری ویدئویی برای ارتقاء سیستم مراقبت های پزشکی و تجربه به طور چشمگیری افزایش می یابد. با استفاده از ویدئو کنفرانس هزینه های مراقبت پزشکی کاهش می یابد این در حالی است که دسترسی به بیماران افزایش می یابد.

از جمله ویژگی های ویدئو کنفرانس مجازی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • بیماران می توانند با قرار دادن مجدد و مشاوره مجدد با پزشکان با پزشکان ملاقات کنند.
 • پزشکان می توانند با بیماران بستری شده از طریق صندوق های مراقبت مجازی و سیستم عامل های مشابه ملاقات کنند.
 • دفاتر بهداشت و درمان می توانند راندمان را بهبود بخشد و سطح خدمات را با استفاده از تنظیمات اتاق انتظار مجازی افزایش دهند.
 • بهبود دسترسی و کارایی
ویدئو کنفرانس در پزشکی

مراکز دولتی

با استفاده از ویدئو کنفرانس شما می توانید در کمترین زمان ممکن رسیدگی به مشکلات را به انجام برسانید. برای بیش از 10 سال، با سازمان های دولتی که سیسکو و بسیاری از فروشندگان برتر در کنفرانس های ویدئویی و ابزارهای همکاری (Tandberg، Polycom، Vaddio، Logitech Plantronics) ارائه می دهند، کار کرده است. از طریق آنها، ما راه حل های ارتباطی و همکاری یکپارچه ای را که از پروتکل های ایمن استفاده می کنیم، ارائه می دهیم.

ویدیو کنفرانس برای مراکز دولتی

استانداری ها و فرمانداری ها

با استفاده از ویدئو کنفرانس شهروندان و سیاست گذاران به طور یکسان خواستار شفافیت و دسترسی آسان به جلسات رسمی هستند ، از جلسات شورای شهر تا جلسات دادرسی مجلس قانونگذاری. درهای گسترده را باز کنید و شهروندان خود را در عمل ببینند.

ویدئو کنفرانس دولتی

ما نمایندگی فروش بهترین ابزارهای همکاری برند سیسکو و برند پلیکام برای موسسات و سازمان های دولتی و محلی هستیم. از طریق آنها، ما می توانیم بهترین راه حل های ویدئو کنفرانس امن و با هزینه ای را برای اطمینان از مشارکت شهروندان ارائه دهیم.

ویدئو کنفرانس برای استانداری ها و فرمانداری ها

دستگاه های قضایی

با استفاده از ویدئو کنفرانس شما قادر خواهید بود در دیدارهای مجازی زندانیان بدون حضور زندانی را انجام دهید. حضور دادگاه های ویدئویی هزینه ها و خطرات مرتبط با حمل و نقل زندانیان را به حداقل می رساند.

ویدئو کنفرانس قضایی

در حالیکه شاهدان آسیب دیده با یک متهم به صورت رودر رو می شوند. ما راه حل هایی برای این و سناریوهای مرتبط راه حل های ارتباط ویدئویی برای دستگاه های قضایی ارائه می دهیم.

ویدئو کنفرانس قضایی

انرژی

یکی از مزایایی ویدئو کنفرانس که به مدیریت انرژی مربوط می شود:

 • نظارت ایمنی از راه دور
 • مشاوره با کارشناسان جهانی
 • ارائه گزارش های وضعیت به موقع

شرکت های نفت و گاز نیازمند راهکارهای همکاری کارآمد هستند که اغلب آنها را به آزمایشگاه ها، سایت های حفاری، سیستم عامل های دریایی و نیروگاه های دیزلی راه دور در سراسر جهان متصل می کنند.

انواع ویدئو کنفرانس

برای راه اندازی ویدئو کنفرانس ما راهکارهای متنوعی را با توجه به نوع کاری شما ارئه می دهیم. بسته به کار شما می تواین بهترین و ارزانترین تجهیزات ویدئو کنفرانس را برای شما ارائه دهیم.  ما نیازی به تبلغ در مورد هزینه ها نداریم کافی قیمت های کنفرانس مجموعه ایران تدبیر را با بقیه شرکت ها مقایسه کنید. ویدئو کنفرانس های نرم افزاری و و سخت افزارای دو راهکار در زمینه ایجاد ویدئو کنفرانس می باشد. در ادامه به بررسی ویدئو کنفرانس نرم افزاری و سپس سخت افزاری خواهیم پرداخت. سپس در مورد مزایا یا معیاب هر یک صحبت خواهیم کرد.

کنفرانس ویدئویی نرم افزاری

در ویدئو کنفرانس نرم افزاری یک نرم افزاری مدیریت کدک کردن و ارسال اطلاعات را بر عهده دارد و شما باید تجهیزاتی مانند وب کم، میکروفون، یک لپ تاپ یا PC را خودتان داشته باشید. برگزاری ویدئو کنفرانس های نرم افزاری می تواند به صورت ها زیر باشد:

1- ویدئو کنفرانس یک به یک بدون سرویس دهنده:

در این حالت دو فرد شرکت کننده یه نرم افزار مانند پلیکام realpresence desktop را اجرا می کنند و ازطریق یک وب کم و میکروفون و اسپیکر قادر خواهند بود صدا و تصویر یکدیگر را دریافت کند. در این راهکار فقط دو نقطه کاری یک یه یک با یکدیگر ارتباط برقرار خواهند کرد. ارتباط های تصویری واتس آپسی که شما با دیگری تماس می گیرید نمونه ای از این نوع ویدئو کنفرانس می باشد.

2- ویدئو کنفرانس یک به یک، چند به چند با یک سرویس دهنده:

در این راهکار یک نرم افزار سرویس دهنده شروع به ارائه سرویس و خدمات برای شما می کند نقاطی که می خواهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند از طریق این نرم افزار واسط به یکدیگر متصل شوند. باز هم در این راهکار هر از یک نقاط به باید داری وب کم، میکروفن و اسپکیرو مانیتوتر برای ارسال و دریافت صدا و تصویر باشند. راهکاری هایی مانند Adobe Connect، اسکایپ، Zoom و … از جمله نرم افزارهایی هستند که این امکان را برای شما برقرار می کنند.

کنفرانس ویدئویی سخت افزاری

اما ویدئو کنفرانس سخت افزاری یکی راهکاری مناسب برای برگزاری جلسات ویدئو کنفرانس یک به یک، یک به چند در بستر شبکه می باشد. اما یک ویدئو کنفرانس سخت افزاری چه المان هایی دارند. این اجزا عبارتند از:

 • کدک ویدئو کنفرانس : دستگاه ای است که ورودی و خروجی های صوتی و تصویری به آن وارد می شودو ظیفه آن انتقال داده های صوتی و تصویری بر طبق استاندارهای لازم در بستر شبکه می باشد.
 • دوربین : وظیفه دریافت تصویر از محیط جلسه و انتقال اطلاعات آن به کدک می باشد.
 • میکروفون، وظیفه دریافت صدای سالن و انتقال آن به کدک برای پرازش و انتقال می باشد.

از جمله تجهیزات فوق می توان به مدل های پلیکام group 500 یا cisco sx20 اشاره کنیم.

بعضی از تجهیزان ویدئو کنفرانس این اجزا را به صورت یک پک کامل ارائه می کنند یعنی کدک، میکروفون، دوربین همه در یکجا ادغام شده است. دستگاه سیسکو sx10 از جمله این تجهیزات می باشد.

تجهیزات ویدئو کنفرانس ترکیبی

این تجهیزات به دستگاه های نسل جدید ویدئو کنفرانس اشاره دارد که می تواند هم از طریق سرویس های ابری نرم افزاری و هم از طریق زیر ساخت های سخت افزای می توانند ارتباط برقرار کنند. از این تجهیزات می توانی به پلیکام X50 و پلیکام X30 اشاره کنیم که در شکل زیر آنرا مشاهده می کنید.

اما تفاوت قیمت این تجهیزات سخت افزاری در چیست؟

تفاوت قیمت در کیفیت دوربین، تعداد ورودی و خروجی، کیفیت میکروفون خارجی، امکان چند سایتی داشتن یا MCU (در این مورد توضیح داده خواهد شد) و یا سایر خدمات ارزش افزوده ای مانند پشتیبانی از Skype می باشد. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرد تا اطلاعات کاملتری دریافت کنید.

لایسنس Polycom Group 500 Skype for Business - فروشگاه اینترنتی ایران تدبیر

اما MCU، در واقع دستگاه های کنفرانس بخشی وجود دارد که امکان برگزاری جلسات چند طرفه را ممکن می سازد. یعنی شما همزمان قادر خواهید بود که چندین نقطه را در یک مرکز متمرکز در آن واحد جمع کنید. این جلسات با توجه به توانایی بخش mcu (پلت فرم کنفرانس) می تواند متفاوت باشد در دستگاه هایی که این بخش را به صورت ادغام شده دارند حداکثر تا 16 ارتباط همزمان را پشتیبانی می کنند. برخی از تجهیزات شرکت پلیکام مانند  پلت فرم کنفرانس polycom rmx 2000 قادر به برگزاری یک جلسه با میزبانی 180 نقطه HD 1080p می باشد.

Telepresence ویدئو کنفرانس سخت افزاری چیست؟

Telepresence ممکن است به یک سیستم ویدئویی با کیفیت بالا اشاره دارد. جایی که هدف آن ایجاد فضایی است که شرکت کنندگان از راه دور احساس کنند که در یک اتاق قرار دارند.

در شکل نمونه ای از سیستم Telepresence را مشاهده می نمایید. در این نحوه برگزاری کنفرانس تجهیزات به گونه ای هستند. شما احساس می کنید افراد دیگر حاضر در جلسه روبروی شما قرار گرفته اند.

ویدئو کنفرانس

 

ارتباط با کارشناسان ایران تدبیر

کنفرانس نرم افزاری یا سخت افزاری کدام یک؟

اینکه شما کدامیک از تجهیزات را خریداری کنید به عوامل زیر بستگی دارد:

 • ساختار شبکه و سازمان مورد نظر
 • سالن های و اتاق ها جلسات
 • بودجه مورد نظر
 • سوابق شما در پیاده سازی ویدئو کنفرانس
 • سیاست های شما و سازمان مخاطب
 • دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان ما

پیشنهاد ایران تدبیر برای خرید تجهیزات کنفرانس ویدئویی

خرید تجهیزات کنفرانس بستگی زیادی به شما و ویژگی های سازمان شما دارد برای اینکه ما بتوانیم شما را بهتر راهنمایی کنیم نیاز است با تماس بگیرید. ولی اگر بخواهیم دستگاهی معرفی کنیم که پر فروش ترین برند و مدل بوده است. شکل دستگاه پلیکام group 500 می باشد که در زیر نشان داده شده است.

 

تعمیر ویدئو کنفرانس

جمع بندی

استفاده از تجهیزات ویدئو کنفرانس یکی از راه حلها برای کنفرانس های از راه دور می شود. در واقع می توان گفت استفاده از ویدئو کنفرانس باعث می شود که:

 • کاهش هزینه
 • افزایش بهره وری
 • صرفه جویی در زمان
 • حذف مخاطرات سفرهای بین شهری

مجموعه ایران تدبیر با کادری مجرب از برترین کاشناسان و متخصصین حوزه فناوری اطلاعات ارائه کننده خدمات در زمینه ویدئو کنفرانس، تجهیزات شبکه اکتیو و پسیو می باشد. برخی از مشتریان ما عبارتند از :

 • قوه قضائیه
 • وزارت نیرو
 • استانداردی مرکزی
 • شرکت اکتشاف نفت
 • شرکت گاز
 • پالایشگاه نفت خلیج فارس
 • سازمان تامین اجتماعی
 • بانک مسکن

مجموعه ایران تدبیر قادر است تمامی لوازم و تجهیزات ویدئو کنفرانس را تهیه کنید. افتخار ما سوابق کارهای ما وکارنامه درخشان ما می باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد ویدئو کنفرانس با ما تماس بگیرید.