MCU (واحد کنترل ویدئو کنفرانس)ها واحد هایی هستند که برای تجهیزات ویدئو کنفرانس این قابلیت را ایجاد می کنند که ارتباط چند طرفه داشته باشند، آن ها را مدیریت و پردازش می کند تا کاربر بتواند این ارتباط چند طرفه را کنترل کند. انواع MCU برای اهداف مختلف وجود دارند.

انواع MCU

به طور کلی MCU ها به دو نوع سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم بندی می شوند که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند که در اینجا به مقایسه انواع MCU می پردازیم.

ارتباط چند طرفه ویدئو کنفرانس با MCU
ارتباط چند طرفه ویدئو کنفرانس

تقاضا برای راه حل های ویدئو کنفرانس نرم افزاری در دهه اخیر رشد فراوانی کرده است. به دلیل قیمت پایین آن نسبت به MCU های سخت افزاری بسیاری به استفاده از آن ترغیب شده اند. ولی چرا علی رغم قیمت پایین و امکانات گسترده ای که در اختیار کاربران قرار می دهند، هنوز نتوانسته اند سهم قابل قبولی از بازار را به دست آورند؟ مقایسه انواع MCU به شما کمک می کند تا علت آنرا درک کنید.

تفاوت در کجاست؟

اولین تفاوت اینجاست که MCU های نرم افزاری هزینه های بسیار پایین تری نسبت به انواع سخت افزاری آنها دارند. حتی در پروژه های بزرگ که استفاده از MCU نرم افزاری می تواند تفاوت چشمگیری در هزینه راه اندازی داشته باشد، ولی موسسات بزرگ که در آنها کیفیت و پایداری ارتباطات اهمیت زیادی دارد، تجهیزات سخت افزاری را علیرغم قیمت بالا ترجیح می دهند. علت را باید در تفاوت این دو راه حل جستجو کرد.

برقراری ارتباط چند طرفه با MCU
برقراری ارتباط چند طرفه با MCU

در MCU های سخت افزاری سیستم عامل برای پردازش بالا و تنها برای هدف میزبانی جلسه، ساخته و یا بهینه سازی شده است. در MCU های نرم افزاری عموما سیستم عامل عمومی مثل ویندوز یا لینوکس روی سرور نصب شده اند و نرم افزار دیگری که سرویس میزبانی ویدئو کنفرانس را اجرا می کند به سیستم عامل اضافه شده و از امکانات آن برای عملکرد خود استفاده می کنند. همین وجود واسطه بهینه نشده مشکلاتی را در عمل سبب می شود. دلیل دیگر وجود پردازنده های موازی (DSP) با تعداد بالا در MCU های سخت افزاری است. به عنوان مثال در Polycom RMX 1500 که تولیدی برند پلیتعداد این پردازنده ها 30 عدد است. با وجود پردازنده های کمکی در MCU سخت افزاری گویی چندین سرور در یک بسته گردآوری شده اند. اگر بخواهیم قدرت پردازش Polycom RMX 1500 را با استفاده از سرورهای چند هسته ای امروزی تامین کنیم، نیاز به 10 سرور خواهیم داشت. چون تامین این منابع برای نرم افزار، همیشه یا با قیمت پایین میسر نیست، برای جبران، MCU های نرم افزاری ناگزیر از کم کردن بار پردازش هستند که این کار را با کم کردن کیفیت یا تعداد فریم تصاویر سایت های شنونده انجام می دهند که کیفیت تصویر ویدئوکنفرانس را کاهش محسوسی می دهند.

چرا سخت افزاری؟


سرویس های مبتنی بر ابر شرایط بدتری دارند که در آنها اینترنت با مشکلات امنیتی خیلی زیاد و پایداری خیلی کم، مشکلات MCU ابری را بیشتر می کند. تقریبا هیچ استفاده کننده ای اعم از کوچک و غیر حساس تا بزرگ و امنیتی، موافق انتقال تصاویر جلسات از روی اینترنت و یا به نقاطی خارج از مجموعه به عنوان سرویس دهنده نیستند.
اغلب شکایت کاربران سرویس های نرم افزاری یا مبتنی بر ابر، پایداری کم و توقف بی دلیل و گاه و بیگاه سرویس است. تاجایی که پس از صرف هزینه آنرا به کل کنار گذاشته و به سخت افزار فکر می کنند.