راه اندازی اسکایپ فور بیزینس، روش های ارتباطی در تجارت، امروزه بسیار متنوع شده است. در گذشته تنها تماس تلفنی و ارسال نامه ابزارهای برقراری ارتباط بودند ولی در حال حاضر شیوه و ابزارهای فراوانی وجود دارند. تماس تلفنی، فکس، ایمیل، چت نوشتاری، ویدئوکنفرانس، ارسال فایل، اشتراک فایل و غیره. هدف سیستم های ارتباط یکپارچه (Unified Communication UC) تجمیع روش ها و ابزارهای مختلف ارتباطی در قالب یک سیستم یکپارچه و مدیریت آنها است. بطوریکه کاربر بتواند به سادگی با انواع روش های ارتباطی به مخاطب خود دسترسی داشته باشد. یکی از این نرم افزار های فوق العاده Skype for Business می باشد که به اسکایپ کسب و کار نیز معروف است.

معرفی Skype for Business

راه اندازی اسکایپ فور بیزینس، Skype for Business یک سیستم ارتباطات یکپارچه یا UC ساخت شرکت ماکروسافت است. این سیستم به تنهایی می تواند به عنوان مرکز مدیریت کلیه ارتباطات درون سازمانی مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از سایر محصولات شرکت مایکروسافت مثل Exchange و Dynamic CRM  می توان گستره کنترل و دسترسی آن را به خارج از مجموعه نیز گسترش داد.

امکانات Skype for Business

ویژگی های Skype for Business

نمایش وضعیت حضور مخاطب

کاربر می تواند وضعیت حضور مخاطب خود را در رابط کاربری Skype for Business مشاهده کند. انواع وضعیت می تواند Available, Busy, Away, Offline باشد. کاربر می تواند بسته به شرایط مخاطب روش های متفاوت برای رساندن پیام را انتخاب کند. مثلا اگر شخص مورد نظر در حالت Busy است، از روش های آنلاین مثل تماس تلفنی صرف نظر و ایمیل ارسال کند.

نمایش وضعیت مخاطب در Skype for Business

تماس صوتی در Skype for Business

در رابط کاربری امکان تماس صوتی تعبیه شده است. راه اندازی اسکایپ فور بیزینس، در ساده ترین حالت اسپیکر و میکروفون ویدئو کنفرانس متصل به رایانه برای تماس صوتی قابل استفاده است. کافیست در تنظیمات رابط کاربری، ورودی و خروجی صدای مورد نظر را انتخاب کنید. اسپیکر، میکروفون و دوربین ویدئو کنفرانس متصل به کامپیوتر می تواند به اشکال مختلف باشد از یک هندزفری ساده تا سیستم صوتی و میکسر آمپلی فایر حرفه ای سالنی. بعضی تولید کنندگان مثل شرکت پلیکام گوشی های تلفن مخصوص استفاده در این نرم افزار(تلفن پلیکام) طراحی کرده اند که به همان شکل سنتی تلفن رو میزی است ولی برای تماس های صوتی این نرم افزار استفاده می شود. حتی با ایجاد ترانک با شبکه VOIP و تلفن تحت شبکه سازمان می توانید تماس صوتی را بین Skype for Business و شبکه Voip مبادله کنید.

تماس صوتی Skype for Business

تماس تصویری Skype for Business

با استفاده از وب کم متصل به رایانه تماس تصویری نیز امکان پذیر است. کافیست وب کم توسط سیستم عامل رایانه شناسایی شود. باز هم بسیاری تولید کنندگان وب کم با قابلیت چرخش و زوم بالا برای استفاده در سالن های کنفرانس تولید کرده اند که برای استفاده به عنوان Video Device در Skype for Business قابل استفاده هستند.

همچنین این نرم افزار علاوه بر تماس تصویری داخلی که خود فراهم میکند یک امکان فوق العاده را نیز در نظر گرفته است که برای بسیاری از سازمان ها قابلیت جذابی مکحسوب می شود. این امکان فوق العاده اتصال نرم افزار به ویدئو کنفرانس پلیکام است که باعث می شود یک کیفیت فوق العاده تری را برای تماس ها فراهم آورد.

تماس تصویری Skype for Business
اتصال ویدئو کنفرانس پلیکام به Skype for Business

تماس تصویری skype for business

تماس تصویری یک قابلیت فوق العاده برای کاربران سازمان ها محسوب می شود.

امکان اتصال به ویدئو کنفرانس پلیکام

امکان اتصال به ویدیو کنفرانس های پلیکام با خرید لایسنس skype for business این امکان را فراهم می کند که یک تماس با کیفیت فوق العاده را تجربه کنید.

برگزاری جلسات ویدئوکنفرانس

قابلیت تماس تصویری چند طرفه در Skype for Business جایگزین ارزان قیمتی برای شبکه های گران قیمت ویدئوکنفرانس است. هر چند که کیفیت نهایی کمتر از ویدئوکنفرانس های سخت افزاری است ولی باز هم کیفیت برای گستره وسیعی از کاربرد ها مناسب است. در این مورد هم تولید کنندگان تجهیزات ویدئو کنفرانس سخت افزاری به دلیل استقبال چشمگیر کاربران از این نرم افزار، محصولات خود را با آن سازگار کرده اند. برند پلیکام با محصولات سری CX که صرفا برای کار در شبکه اسکایپ طراحی شده اند و سازگار کردن سایر محصولات خود با این سیستم توانسته به عنوان پیشنهاد اول شرکت مایکروسافت جایگاه ویژه ای پیدا کند.

برگزاری جلسات با Skype for Business

چت نوشتاری Skype for Business

کاربران می توانند دقیقا به صورت یک شبکه اجتماعی فرد به فرد و یا گروهی اقدام به چت نوشتاری کنند. ابزارهای زیادی در چت نوشتاری وجود دارد مثل ارسال لینک، تصویر، صدا و غیره که استفاده از آنها انتقال مفهوم را ساده می کند.

چت سازمانی در Skype for Business

ارسال فایل

می توانید بدون نیاز به مراجعه به نرم افزار دیگری از داخل رابط کاربری Skype for Business یا چت نوشتاری یا حتی در حین تماس تصویری و صوتی، اقدام به ارسال فایل نمایید.

ارسال فایل با Skype for Business

ارسال ایمیل

با ارتباط سرویس Skype for Business و Exchange از داخل رابط کاربری می توانید برای مخاطب خود ایمیل ارسال کنید.

راه اندازی اسکایپ فور بیزینس

راه اندازی اسکایپ فور بیزینس

کار اشتراکی

کاربران می توانند به صورت گروهی روی یک فایل، دستکتاپ یک رایانه و یا وایت برد کار کنند که برای اعضای یک تیم می تواند فوق العاده مفید باشد.

راه اندازی اسکایپ فور بیزینس

راه اندازی اسکایپ فور بیزینس

رای گیری در Skype for Business

امکان ایجاد یک رای گیری نیز به سادگی وجود دارد. یک پرسش یا موضوع و چند گزینه برای انتخاب کاربران.

رای گیری در Skype for Business

توسعه Skype for Business

علاوه بر توسعه های استاندارد که با تجمیع این نرن افزار با سایر محصولات مایکروسافت وجود دارد، برنامه نویسان با استفاده از SDK خود نرم افزار می توانند اقدام به تولید رابط کاربری مورد نظر سازمان خود یا استفاده از امکانات این اپلیکیشن در برنامه های خود، آنرا توسعه دهند. به عنوان مثال فرض کنید از داخل یک سیستم اتوماسیون اداری که ویژه سازمان شما طراحی شده است بتوانید تماس صوتی یا تصویری با استفاده از این نرم افزار برقرار کنید. این امکانی هیجان انگیز است که Skype for Business SDK  به برنامه نویسان می دهد.

توسعه Skype for Business

 

ماهیت Skype for Business

Skype for Business یک سیستم نرم افزاری است. این نرم افزار روی یک یا چند (بسته به ویژگی های مورد نیاز) سرور یا Virtual Machine با سیستم عامل Windows Server نصب می شود. با ارتباط با Active Directory سازمان، کاربران به صورت خودکار تعریف و در تنظیمات سیستم می توان ویژگی ها را فعال، ارتباطات با سایر نرم افزار ها را تعریف و سطوح دسترسی کاربران را تعیین نمود.

ماهیت Skype for Business

توضیحات بیشتر بسیار مفصل و خارج از محدوده یک مقاله معرفی می باشد. لذا برای در اینجا به همین حد بسنده و خوانندگان علاقه مند را به منابع دیگر راهنمایی می کنیم.

برتری ها و معایب

برتری ها

  • هزینه بسیار کم در مقایسه با سیستم های ویدئو کنفرانس سخت افزاری
  • گستردگی امکانات ارتباطی
  • توسعه  با استفاده از SDK و سایر محصولات مایکروسافت

معایب

  • نا پایداری و توقف بی دلیل سرویس ها دقیقا مانند تجربه ای که سیستم عامل ویندوز داریم
  • نیاز به پهنای باند بالا در سمت کلاینت
  • نمایش تنها 5 تصویر در جلسات ویدئوکنفرانس 

در کل سیستم ارتباطات یکپارچه برای تمامی سازمان هایی که وسعت، پراکندگی، گستردگی و نیاز به سرعت عمل دارند ضروری است. از منظر یک شبکه ویدئوکنفرانس نیز در سازمان هایی که تعداد بالای کاربر و تماس ویدئوکنفرانس همزمان با تعداد بالا مورد نیاز است، استفاده از سیستم های سخت افزاری هزینه فوق العاده بالا خواهد داشت و طبیعتا راه کارهای نرم افزاری تنها راه کار قابل اجرا خواعد بود. در بین راه کارهای نرم افزاری Skype for Business یکی از بهترین ها از دید اینجانب می باشد. ایران تدبیر انواع خدمات ویدئو کنفرانس از